V rámci krátkodobého vedeckého pobytu (Short-Term Scientific Mission Grant z projektu COST20108) sa Iveta Smetanová z Ústavu vied o Zemi SAV, v.v.i. zúčastnila 1.- 12. októbra 2024 porovnávacích meraní objemovej aktivity radónu a mikroklímy v lávových jaskyniach na Tenerife, jednom z Kanárskych ostrovov. Návšteva sa uskutočnila na základe pozvania od Dr. Marie Candelaria Martín-Luis z Universidad de La Laguna (ULL) na Tenerife, ktorá sa dlhodobo zaoberá meraním radónu v podzemných priestoroch. Cieľom pobytu bolo realizovať porovnávacie merania s využitím stopových aj kontinuálnych detektorov z oboch vedeckých inštitúcií.
Meranie sa uskutočnilo v dvoch lávových jaskyniach, ktoré sú situované na severnom úpätí vulkánu Pico Viejo v masíve najvyššej sopky Kanárskych ostrovov – Pico del Teide (3718 m) v blízkosti mesta Icod de Los Vinos na severnej strane ostrova. Jaskyne vznikli pravdepodobne súčasne počas erupcií vulkánu pred cca 27 030 ± 430 rokmi, v bazaltových, na plagioklas bohatých pahoehoe lávach. Boli vytvorené v jednom lávovom prúde, no nie sú navzájom prepojené.
Jaskyňa Cueva de Felipe Reventón (dĺžka 1845 m) je verejnosti neprístupná a meranie radónu sa v nej uskutočnilo prvýkrát. V spolupráci s Dr. Pedrom Ángel Salazar-Carballo z ULL a Dr. Maríou Esther Martín-González z Museo de Naturaleza y Arqueologia v Santa Cruz de Tenerife boli na ôsmich stanovištiach v jaskyni uložené stopové detektory radónu, na jednom z nich približne v strede jaskyne boli inštalované kontinuálne detektory.
Jaskyňa Cueva del Viento je s dĺžkou 18,5 km a hĺbkou 560 m aktuálne šiestou najdlhšou a treťou najhlbšou lávovou jaskyňou na svete. V časti sprístupnenej pre turistov boli stopové detektory uložené na štyroch stanovištiach, kde sa už radón meral v rámci predošlých výskumov. V jaskyni už 4 roky prebieha kontinuálny monitoring radónu, na tomto mieste bol uložený aj kontinuálny detektor z ÚVZ SAV a ULL. V neprístupnej časti jaskyne boli stopové detektory umiestnené na ôsmich stanovištiach, na jednom z nich boli uložené aj kontinuálne detektory.
Výsledky z kontinuálneho merania radónu ukázali dobrú zhodu medzi údajmi nameranými prístrojmi z ÚVZ SAV a ULL.
Text: Iveta Smetanová, ÚVZ SAV
Fotografie: meračský tím ULL a ÚVZ SAV