Námestie patrilo opäť vede

V príjemnom tieni stromov  a skvelej atmosfére Hviezdoslavovho námestia v Bratislave sa uskutočnilo v dňoch 13. – 14. júna 2025  na tomto mieste druhýkrát najväčšie popularizačné podujatie Slovenskej akadémie vied – My sme SAV. Festival vedy pod záštitou SAV nadväzuje na predchádzajúce tri ročníky podujatia „Víkend so SAV“.  Medzi 25 ústavmi a výskumnými centrami nechýbalo ani zastúpenie Ústavu vied o Zemi SAV – v podobe predstavenia zaujímavej vedeckej práce jeho oboch zložiek – geologickej a geofyzikálnej.

Kosti a zuby veľkých stavovcov zo starších štvrtohôr – pleistocénu, spred 20 tisíc rokov:  to sú exponáty, ktoré zaujali snáď všetkých návštevníkov. O mamutoch, ale aj pravekých kopytníkoch a šelmách dôb ľadových a medziľadových, zanietene rozprával Csaba Tóth. Medzi originálnymi exponátmi, zapožičanými zo zbierok Prírodovedeckého múzea SNM nechýbal unikát – kópia výliatku mozgovne neandertálca zo svetoznámeho nálezu v Gánovciach pri Poprade.

Paleontologické vzorky doplnili aj stopy po činnosti fosílnych organizmov, ktoré žili na dne pravekých morí. Ich význam pre poznanie paleoprostredia vysvetľoval Vladimír Šimo. Pestrý obraz drobných skamenelín  pod lupou predstavila návštevníkom Silvia Antolíková. Porovnanie makroskopického vzhľadu „obyčajných“ magmatických a metamorfovaných hornín s ich iným obrazom v mikroskope objasňovala Alexandra Molnárová. Návštevníci sa dozvedeli informácie o procesoch vzniku hornín a minerálov v hlbokých častiach zemskej kôry. Škálu hornín dopĺňali aj ukážky minerálov.

V druhý deň podujatia geofyzici už tradične prezentovali niekoľko atraktívnych tém. Pomocou interaktívnych modelov Kristián Csicsay návštevníkom vysvetlil,  prečo a ako zemetrasenia vznikajú, ako seizmické vlny vplývajú na výškové budovy a ako sa merajú. Dozvedeli sa o historických zemetraseniach zaznamenaných na dnešnom území Slovenska a o ich účinkoch. Pozornosť vzbudilo aj nedávne silné zemetrasenie zo dňa 9. 10. 2023, ktoré malo epicentrum na východnom Slovensku pri obci Ďapalovce. Zvedaví návštevníci si mohli vyskúšať vyrobiť aj vlastné zemetrasenie.

Prezentované boli aj informácie o mikrogravimetrických meraniach, ktorými sa vyhľadávajú podzemné dutiny, ako sú hrobky a krypty, aj o integrovanom modelovaní litosféry, ktorým zisťujeme, čo sa skrýva pod zemským povrchom. Posterové ukážky boli doplnené autentickými videami z gravimetrických meraní na aktívnych sopkách v Taliansku, ktoré komentovala Jana Dérerová.

Súčasťou prezentácie boli poznatky z geomagnetizmu, ktoré vysvetľovali, ako vzniká a mení sa magnetické pole Zeme, čo je kozmické počasie a ako vzniká polárna žiara. Tieto informácie sprostredkovali Miloš Revallo a Lenka Ondrášová.

Súčasťou podujatia boli aj prednášky slovenských vedcov. Aktuálnej téme klimatickej zmeny aj o tom, ako si s ňou poradí planéta, ale ľudstvo asi nie, sa venoval Pavol Siman.  Viac v podcaste SAV na: https://www.youtube.com/watch?v=NzVXfAhT960.

Prezentačný stánok Ústavu vied o Zemi SAV, v. v. i. navštívilo mnoho záujemcov z radov dospelých a detí a niektorí boli exponátmi a témami očarení a nechcelo sa im odchádzať. Bola to najlepšia odmena za našu vedecko – popularizačnú prácu.

Spracovali: S. Antolíková,  K. Csicsay,  L. Ondrášová, M. Revallo, Cs. Tóth, J. Madarás
Foto: J. Dérerová, K. Gáliková, J. Madarás, L. Ondrášová