V dňoch sa 15. až 17. 10. 2024 sa v Banskej Bystrici uskutočnila 23. Česko-Slovensko-Poľská paleontologická konferencia. Toto podujatie zabezpečoval Ústav vied o Zemi SAV, ktorý od jeho založenia v r. 1953 po niekoľko desaťročí pôsobil hlavne na poli stratigrafického a paleontologického výskumu. Na našom ústave vyrástol celý rad špičkových odborníkov na mnohé paleontologické skupiny mezozoickej a terciérnej fauny a flóry, ktorí dosiahli vysoké odborné kvality a medzinárodné uznanie. Pri príležitosti 23. Paleontologickej konferencie sme si pripomenuli týchto kolegov z GlÚ SAV (dnes ÚVZ SAV):
Galéria pracovníkov Geologického ústavu Slovenskej akadémie vied, ktorí sa výrazne zaslúžili o rozvoj paleontológie, biostratigrafie a sedimentológie:
Vychádzajúc z tradícií paleontologického výskumu na Ústave vied o Zemi SAV sa naše pracovisko po rokoch 2009 a 2014 už po tretíkrát stalo usporiadateľom významného stredoeurópskeho podujatia 23. Česko-Slovensko-Poľskej paleontologickej konferencie. Konferencia sa uskutočnila v dňoch 15. až 17. 10. 2024 v Banskej Bystrici. Miestom konania konferencie boli priestory Múzea SNP, ktoré najviac vyhovovali kapacitným možnostiam, technickému vybaveniu a službami v centrálnej mestskej zóne. Význam konferencie podčiarklo aj udelenie záštity primátora mesta Banská Bystrica, ako aj získanie patronátu UNESCO nad týmto podujatím.
23. Česko-Slovensko-Poľskú paleontologickú konferenciu otvoril príhovorom riaditeľ Ústavu vied o Zemi SAV RNDr. Ján Madarás, PhD., ktorý so záujmom absolvoval celý prednáškový a spoločenský program podujatia. Konferencie sa zúčastnil aj riaditeľ Geologického ústavu Akadémie vied Českej republiky RNDr. Tomáš Přikryl, PhD., zástupca riaditeľa Národního múzea v Prahe doc. RNDr. Jiří Kvaček, DSc., ako aj vedúci katedier geológie a paleontológie z Bratislavy (doc. RNDr. Marianna Kováčová, PhD.), Prahy (Prof. RNDr. Katarína Holcová, CSc.), AGH Krakov (Prof. Dr. Hab. Anna Waśkowska), Esterházy University Eger (Dr. László Bujtór, PhD.), a ďalší významní hostia. Konferencie sa zúčastnilo 76 účastníkov z univerzitných, akademických a múzejných pracovísk z Českej a Slovenskej republiky, Poľska, Ukrajiny, Maďarska a Slovinska.
Vedecký program konferencie pozostával zo 64 príspevkov, ktoré boli prezentované v siedmich prednáškových sekciách (33 prednášok) a štyroch posterových sekciách (31 posterov). Príležitosť prezentovať výsledky svojich výskumov na paleontologickej konferencii aktívne využili aj pracovníci a doktorandi ÚVZ SAV, a to Silvia Antolíková, Martina Jambrović, Radovan Kyška Pipík, Jozef Michalík, Rastislav Milovský, Diana Ölveczká , Ján Soták, Dušan Starek, Vladimír Šimo, Csaba Tóth, Lucia Žatková a Adam Tomašových. Ústav vied o Zemi SAV sa tak v povedomí paleontologickej komunity znova prezentoval ako renomované pracovisko paleontologického výskumu s moderným, multidisciplinárnym a analytickým prístupom k evolučným, biochronologickým, ekologickým a environmentálnym problémom života s geologickej minulosti. Konferenčný program bol členený na tematické sekcie paleozoickej paleontológie, mikropaleontológie, biostratigrafie, paleontológie bezstavovcov a stavovcov, paleobotaniky a palinológie, ichnológie a evolučnej paleontológie. Preto skladba a kvalita prednášok poskytovala komplexný prehľad prebiehajúcich paleontologických výskumov, dosiahnutých výsledkov, popisu nových taxónov, datovania stratigrafických bioeventov, využitia fosílneho záznamu na interpretáciu klimatických a ekologických podmienok paniev, suchozemských ekosystémov, vegetačných pomerov, a pod. Zvlášť potešujúcou stránkou paleontologickej konferencie bol veľký počet zúčastnených doktorandov, post-doktoradov a mladých vedeckých pracovníkov, čo dáva optimistickú víziu rozvoja paleontológie do budúcnosti. Preto sa vedecký výbor konferencie rozhodol udeliť cenu v súťaži o najlepšiu prezentáciu študentov PhD., ktorú získala Mgr. Monika Uhlířová, doktorandka Karlovej Univerzity v Prahe.
Príspevky z paleontologickej konferencie boli publikované v konferenčnom zborníku, ktorý bol editovaný, kvalitne graficky spracovaný a vydaný vo vydavateľstve Veda SAV (Soták, J., Kyška Pipík, R. & Tomašových A., 2024, náklad 100 ks, rozsah 84 strán). Súčasťou konferencie bola aj terénna exkurzia do Veľkej Fatry a regiónu Liptova (17.10.2024, 25 účastníkov), kde boli navštívené paleontologické a geologické lokality podľa pripraveného sprievodcu – „Field trip guide“ ( edit. Madzin, J. & Soták, J., ÚVZ SAV, B. Bystrica). Mimo exkurzie využili ďalší účastníci konferencie možnosť návštevy pracovísk Ústavu vied o Zemi SAV v Banskej Bystrici, kde sa zoznámili s prístrojovým vybavením a prácou laboratórií (prednostne izotopového, paleolimnologického, separačného, mikrotomografie, organickej geochémie, elektrónovej mikroskopie a RTG difrakčnej analýzy). Svoju návštevu zakončili komentovanou prehliadkou mesta Banská Bystrica.
Zvládnutie takejto organizačne náročnej konferencie si vyžiadalo výraznú aktivitu a veľkú súčinnosť nielen odborných, ale aj administratívnych a asistenčných kapacít ústavu. Do organizácie sa pod vedením predsedu organizačného výboru (Ján Soták) a vedúcich pracovníkov (Radovan Kyška Pipík) zapojili početní pracovníci, a to Ľubica Puškelová a Silvia Antolíková (editovanie a tlač zborníka), Henrieta Paľová, Nataša Halášiová a Monika Szaboóva (administratíva, financie, usporiadateľský servis), Juraj Šurka (web stránka konferencie) Lucia Žatková (propagácia a konferenčné materiály), Jozef Madzin a Vladimír Šimo (príprava a realizácia exkurzie), a mnohé ďalšie pomocné a asistenčné práce (Branislav Ramaj, Diana Ölveczká, Jozef Vlasáč, Martina Jambrović, a iní).
Celkové ohlasy na 23. Česko-Slovensko-Poľskú paleontologickú konferenciu boli veľmi pozitívne, a to tak po stránke vedeckého prínosu, početných odborných diskusií, aktivity doktorandov i priateľskej atmosféry prispievajúcej k spolupráci a upevňovaniu vzťahov paleontologickej komunity stredoeurópskych krajín. Preto za ÚVZ SAV, ako organizátora 23. CZ-SK-PL Paleontologickej konferencie, by som chcel vysloviť vďaku všetkým pracovníkom organizačného a vedeckého výboru za odvedenú prácu, aktívny prístup a časovo náročnú prípravu pri zabezpečovaní tohoto podujatia.
Ján Soták
za organizačný výbor
konferencie PALEO 23
https://paleo23-conference.sav.sk