Ústav vied o Zemi SAV sa v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2024 sústredil na prednášky a exkurzie venované všetkým vekovým kategóriám, od prednášky určenej najmladším školákom po výstavu v CVTI SR určenú širokej verejnosti.
28.10. sa o 17.00 hod. uskutočnila online prednáška „Geológia Slovenska“ pre žiakov Astronomicko – geologického krúžku Občianskeho združenia Misia mladých v Tvrdošíne. RNDr. Igor Broska, DrSc. mladým nadšencom prírodných vied predstavil všeobecné informácie o geológii, ukázal im zaujímavosti, ktoré skúmajú geológovia a nakoniec odpovedal na ich zvedavé otázky. Sľúbil im, že nabudúce sa stretnú osobne na Orave a donesie im aj zaujímavé vzorky a ozajstné geologické kladivo.
13.11.2024 o 16.00 hod. v Gemersko – malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote sa poslucháči preniesli v čase a priestore do doby ľadovej. Paleontológ Mgr. Csaba Tóth, PhD. prezentoval dlhoročný výskum v prednáške „MAMUT – ikona doby ľadovej“. Prednáška bola sprievodným podujatím k výstave „Doba ľadová“, ktorá je putovnou výstavou Maďarského prírodovedného múzea. Atraktívna téma rovnako aj pútavá a zaujímavá diskusia vyvolali veľký záujem verejnosti, takže prednášku čaká v najbližšej dobe aj repríza.
V dňoch 11. – 26. 11. 2024 Ústav vied o Zemi SAV v spolupráci so Spolkom Permon Marianka v Centre vedecko – technických informácií Slovenskej republiky (CVTI SR) v Bratislave prezentovali malú výstavu „Zabudnuté prikostolné múzeum v Marianke: výstava minerálov a hornín z dobrovoľných darov obyvateľov v rokoch 1940 – 1950“. Výstava pozostáva z dvoch presklených sklenených vitrín so vzorkami a informačného panela, na ktorom je uvedená história prikostolného múzea v Mariánke. Súčasťou výstavy boli aj propagačné panely oboch organizátorov výstavy. Autormi výstavy sú RNDr. Roman Lehotský (Spolok Permon Marianka) RNDr. Ján Madarás, PhD. (ÚVZ SAV) a PhDr. Radomír Sabol (Katedra archeológie FF UKF v Nitre). Cennými exponátmi boli kryštálové drúzy z Banskej Štiavnice a okolia, ukážky minerálov zo Slovenského rudohoria a Malých Karpát, ale aj odtlačky fosílnych listov stromov v travertíne z Gánoviec.
13. 11. 2024 sa uskutočnila návšteva študentov Gymnázia M.R. Štefánika v Novom Meste nad Váhom na geovedných pracoviskách v Bratislave – Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, Prírodovedecká fakulta UK, Ústav vied o Zemi SAV, spojená s terénnou exkurziou. Študentom sa venovali vedeckí pracovníci zo všetkých troch pracovísk, predstavili im rôzne odbory geológie, prezentovali im prácu geológa v laboratóriách aj v teréne. Súčasťou návštevy bola aj exkurzia na známej bratislavskej lokalite Sandberg v Devínskej Novej Vsi, ktorú viedol generálny riaditeľ Ústavu vied o Zemi SAV, v. v. i., RNDr. Ján Madarás, PhD. Študenti prežili deň plný zaujímavých zážitkov a nazbierali mnoho nových informácií.
Ako zhodnotiť TVT na Slovensku z pohľadu geovedného pracoviska ÚVZ SAV? Jednoznačne ako úspešný. Nielen v tom, že akcie nezastrešoval len samotný ústav, ale demonštrovali prepojenie viacerých subjektov, ktoré sa zaoberajú geovedami a uskutočnili sa na rôznych miestach vrátane exkurzie v teréne. Veríme, že takto vieme vzbudiť záujem mladej generácie aj o pestrosť nášho prírodovedného bádania.