Úspechy našich doktorandov v roku 2025

Ústav vied o Zemi SAV, v.v.i. je akreditovaným pracoviskom pre doktorandské štúdium v študijnom odbore Vedy o Zemi a Ekologické a environmentálne vedy ako externá vzdelávacia inštitúcia.

Doktorandské štúdium na ústave sa uskutočňuje internou (dennou) formou aj externou formou v úzkej spolupráci a súčinnosti s Prírodovedeckou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave v študijných programoch Ložisková geológia, Aplikovaná geofyzika, Mineralógia a petrológia, Paleontológia, Tektonika a sedimentológia. V spolupráci s Technickou univerzitou vo Zvolene – Fakultou ekológie a environmentalistiky ústav uskutočňuje doktorandskú výchovu v študijnom programe Ochrana a využívanie krajiny.

V súčasnosti v oboch formách štúdia a vo všetkých ročníkoch, pôsobí na ústave spolu 10 doktorandov (9 v internej forme), z toho sú dvaja zahraniční doktorandi (Chorvátsko, Pakistan).

Je nám cťou, že každý rok sa naši doktorandi umiestňujú aj v univerzitných a akademických súťažiach a okrem svojich osobných študijných úspechov sa podieľajú  na dobrom mene a vysokom odbornom kredite nielen svojich školiteľov, ale aj materskej vzdelávacej inštitúcie.

V roku 2024 (s financovaním v roku 2025) uspeli dvaja doktorandi v podporných programoch SAV – tzv. Doktograntoch s osobitnou finančnou dotáciou 3000 €:

APP0591 –  Mgr. Eva Proroková, (Geologický odbor ÚVZ SAV) projekt „Characteristics of secondary Mn minerals and research on their biotic and abiotic forms in the region of Štiavnica stratovolcano“ – školiteľ Mgr. Tomáš Mikuš, PhD.

APP0652 RNDr. Jozef Bódi, (Geofyzikálny odbor ÚVZ SAV) projekt  „Complex gravimetric research of subsurface anomalies using the Growth inversion approach“ – školiteľ RNDr. Peter Vajda, PhD.

Dekréty o pridelení grantu si účastníci prevzali z rúk predsedu SAV – prof. RNDr. Pavla Šajgalíka, DrSc., na celoakademickom doktorandskom seminári v Aule SAV ma bratislavskej Patrónke, dňa 20. marca 2025.

RNDr. Jozef Bódi z Ústavu vied o Zemi SAV, v.v.i., Geofyzikálneho odboru, sa 23. mája 2025 stal držiteľom Ceny dekana Pri FUK pre študentov doktorandského štúdia za rok 2025. Cena mu bola udelená na základe vynikajúcich publikovaných vedeckých výsledkov, ktoré výrazne prispievajú k budovaniu prestížneho renomé doktorandského štúdia na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Odovzdávanie cien sa uskutočnilo na zasadnutí Vedeckej rady PriF UK v prezentačnom centre Amos.

Dňa 25. júna 2025 sa v prednáškovej sále Dionýza Blaškoviča Virologického ústavu BMC SAV, v. v. i. v Bratislave uskutočnil vedecký seminár víťazov súťaže doktorandov a doktorandiek SAV.

V úvodnom prejave členka Predsedníctva SAV zodpovedná za vzdelávanie a doktorandské štúdium, RNDr. Dana Jurkovičová, DrSc., predstavila víťazov a priblížila témy, ktoré doktorandi prezentovali v rámci určeného časového limitu. Tieto témy boli zamerané na ich najvýznamnejšie vedecké výsledky, ktoré boli súčasťou súťažných prác publikovaných v časopisoch Current Contents.

Za 1. Oddelenie vied o neživej prírode získal prvé miesto Mgr. Pavol Myšľan z Ústavu vied o Zemi SAV, v. v. i., Geologického odboru. Vo svojej prezentácii predstavil výskum na tému „Mineralógia a genéza mangánovej mineralizácie v gemeriku“. Prezentoval výsledky práce, ktoré sa zaoberali mineralogickou charakteristikou novoobjavených mangánových výskytov a ložísk, ktoré sú nositeľmi prvkov vzácnych zemín (REE) a lítia, ako aj objavom nového minerálu feriandrositu-(Ce). Taktiež priblížil modely vzniku mineralizácií a ich zaradenie do kontextu alpsko-karpatského regiónu. Školiteľom doktoranda je Mgr. Martin Števko, PhD.

Tretie miesto získala Mgr. Diana Ölveczká z Ústavu vied o Zemi SAV, v. v. i., z Geologického odboru. Hoci sa prezentácie jej výsledkov z pracovných dôvodov (študijný pobyt) nezúčastnila, jej práca sa venovala vlastnej štúdii zameranej na revíziu kalpionelidnej zóny Crassicolaria s cieľom spresniť biostratigrafický rámec hranice jury a kriedy. Kľúčová časť výskumu skúmala aj prechod chitinoidelíd s mikrogranulárnou štruktúrou steny k hyaliným kalpionelidám, pričom zdôrazňovala nevyriešené otázky v dokumentácii ultraštrukturálnych znakov prechodných titónskych foriem, ako je rod Praetintinnopsella. Práca prispela k zlepšeniu stratigrafického rozlíšenia a pochopeniu evolučných zmien počas hraničného intervalu titón-berias. Školiteľom doktorandky je Mgr. Adam Tomašových, DrSc.

Na záver podujatia nový predseda SAV  – Mgr. Martin Venhart, DrSc., odovzdal diplomy všetkým prítomným účastníkom, pogratuloval im k vynikajúcim akademickým výsledkom a zaželal im veľa úspechov pri ďalšej vedeckej práci.

So želaním ďalších úspechov a vysokej motivácie pri štúdiu sa pripájame aj my.

Spracoval: Ján Madarás, Ústav vied o Zemi SAV, v. v. i.