Význam sledovania mikroklímy pri monitorovaní požiarneho rizika lesov

V sobotu 3. mája 2025 popoludní došlo k vzniku lesného požiaru v katastri obce Bobrovec, v oblasti nachádzajúcej sa v rámci Tatranského národného parku. Požiar vypukol v lokalite pod vrchom Mních, v nadmorskej výške približne 1300 m na nevyťaženom kalamitisku starých smrekových porastov. Zasiahnuté územie spadá do tretieho stupňa územnej ochrany podľa platnej legislatívy ochrany prírody. V neďalekej lokalite „Červenec“ sa nachádza spoločný lesnícko-hydrologický výskumný objekt (Lesnícka fakulta TU vo Zvolene; Ústav hydrológie, Ústav vied o Zemi SAV, v. v. i.), kde realizujeme experimentálne výskumné práce zamerané na sledovanie vplyvu mikroklímy na vznik meteorologického požiarneho nebezpečenstva (MPN). MPN označuje pravdepodobnosť vzniku a šírenia požiaru v prírodnom prostredí, ktorá je podmienená aktuálnymi a predpokladanými meteorologickými podmienkami. Na tento účel prevádzkujeme niekoľko digitálnych mikroklimatických staničiek umiestnených tak, aby reprezentovali mikrometeorologické pomery horských smrečín TANAPu. Nebezpečenstvo lesného požiaru v týchto oblastiach zvyšuje akumulácia vysoko horľavého podkladu vo forme suchého drevného materiálu (polámané stromy, konáre, ihličie), prítomného v dôsledku nespracovania vetrovej a podkôrnikovej kalamity. MNP sa určuje na základe výpočtu meteorologického požiarneho indexu (Fire Weather Index), čo je kvantitatívny ukazovateľ, ktorý hodnotí pravdepodobnosť vzniku požiaru v prírodnom prostredí na základe aktuálnych resp. aj predpovedaných meteorologických podmienok. Medzinárodná klasifikácia stanovuje 5 stupňov meteorologického požiarneho nebezpečenstva lesov: 1 – veľmi nízke, 2 – nízke, 3 – stredné, 4 – vysoké, 5 – veľmi vysoké.

Z meraní na lokalite „Červenec“ môžeme konštatovať, že lesnému požiaru predchádzalo teplé, suché a veterné počasie. Dňa 2. mája bola zistená extrémne nízka relatívna vlhkosť vzduchu (23,7 %) a 3. mája okolo 14. hodiny kulminovala teplota vzduchu ku 22 °C. Postupne sa tak vytvorili podmienky stredného (3) až veľmi vysokého (5) požiarneho nebezpečenstva. V čase pravdepodobného vzniku lesného požiaru bol monitorovaný vysoký (4) stupeň rizika vzniku požiaru. Nebezpečenstvo požiaru a následného šírenia už vzniknutého ohňa umocnila aj intenzívna veternosť v noci z piatku na sobotu, a tiež počas celej soboty 3. mája.

Na mieste zasahovali profesionálni hasiči HaZZ z Liptovského Mikuláša ako aj dobrovoľné hasičské zbory z Bobrovca a okolitých obcí. Veľké množstvo ohnísk pomáhali likvidovať hasiči z Modulu pozemného hasenia skupiny Stred a Východ pomocou dvoch vrtuľníkov UH-60M Black Hawk ministerstva obrany SR, nakoľko prístupnosť kalamitných oblastí bola pre hasičskou technikou veľmi ťažká. S likvidáciou požiaru pomohlo významným spôsobom aj počasie. V sobotu podvečer došlo na území Liptova k výskytu intenzívnych zrážok (8,5 mm), ktoré prispeli k spomaleniu a následne k zastaveniu šírenia požiaru. Pretrvávajúce daždivé počasie v nasledujúcich dňoch pomohlo pri likvidácii zvyškových ohnísk a stabilizácii požiarnej situácie v postihnutej lokalite pod vrchom Mních. Plocha zhoreniska dosiahla 6,1 ha.

Reálna situácia lesného požiaru potvrdila efektívnosť a opodstatnenosť nášho systému sledovania meteorologického požiarneho rizika v kalamitných lesných porastoch.

Text a grafy: Jaroslav Škvarenina, Martin Jančo, Milan Ostrihoň, Michal Danko, Jaroslav Vido, Veronika Lukasová, Paulína Nalevanková

Fotografie: J. Škvarenina, M. Jančo, M. Ostrihoň, Tomáš Hrtko, archív HaZZ

Grafy:

Priebeh teploty vzduchu na kalamitnej ploche
Priebeh teploty vzduchu na kalamitnej ploche
Priebeh relatívnej vlhkosti vzduchu na kalamitnej ploche
Priebeh relatívnej vlhkosti vzduchu na kalamitnej ploche
Priebeh rýchlosti vetra na kalamitnej ploche
Priebeh rýchlosti vetra na kalamitnej ploche
Úhrny atmosférických zrážok na lokalite Červenec
Úhrny atmosférických zrážok na lokalite Červenec
Priebeh meteorologického požiarneho indexu
Priebeh meteorologického požiarneho indexu