Centrum excelentnosti vzniklo v rámci projektov štrukturálnych fondov EÚ „Centrum excelentnosti pre integrovaný výskum geosféry Zeme“ (ITMS: 26220120064) a „Dobudovanie technickej infraštruktúry pre výskum geodynamických procesov a globálnych zmien v histórii Zeme“ (ITMS: 26210120013).
Hlavné prínosy projektov:
- získanie Centra excelentnosti ako novej preferovanej formy organizácie vedy na Slovensku. Vytvorenie prvého centra excelentnosti v odbore geovied na Slovensku.
- vybavenie pracovísk špičkovou prístrojovou technikou, ktorá zvýši úroveň vedeckých výsledkov našich organizácií i geovied na Slovensku.
- integrácia výskumných tímov Geologického ústavu SAV, Ústavu geotechniky SAV a Technickej univerzity Zvolen na báze inovatívnych smerov výskumu (biochronológia, paleoekológia, paleobiológia, paleoklimatológia, environmentálna geológia, geobiológia, paleolimnológia, bioklimatológia, pedogenéza, výskum minerálnych nanočastíc, atď.
- motivačné stimuly pre skvalitnenie vedeckej práce riešiteľov projektu, personálne posilnenie pracovísk zapojených do projektu (vytvorenie postdoktorandských a technických miest, obsadenie pozícií doktorandov).
- vyrovnanie disparít vo vedeckej základni Slovenska a posilnenie regionálnych pracovísk vedeckého výskumu
Vedecký program centra excelentnosti a vedecké aktivity projektu:
- Analýza globálnych zmien a ich vplyvu na ekosystémy a biodiverzitu Zeme (cieľ aktivity: vysokorozlišovacia stratigrafia, stratotypy, environmentálna mikropaleontológia, biodiverzita v priestore a čase, evolučné a radiačné eventy)
- Výskum geodynamických procesov a podmienok formovania zemskej kôry (cieľ aktivity: tektogenéza paniev, interpretácia kôrových procesov, tlakovo-teplotné podmienky, litosférické fluidá, termotektonický vývoj).
- Štúdium biogeochemických procesov a environmentálnych aspektov ochrany baníckej krajiny (cieľ aktivity: biogeochemické procesy, interakcia biotických a abiotických zložiek , remediácia banských záťaží, minerálne aerosóly, ozdravenie baníckej krajiny).
- Štúdium látkovo-energetických tokov vo vrchnej časti geosféry (cieľ aktivity: látkovo-energetické toky v pôdnych substrátoch, interakcia pôdnych mikroorganizmov a minerálnych častíc, tvorba sorbčného komplexu pôd, regulácia klimatických zmien.
Vedecké laboratóriá centra excelentnosti na Ústave vied o Zemi SAV:
- Laboratórium elektrónovej mikroanalýzy (EPMA)
- Laboratórium elektrónovej mikroskopie (SEM)
- Laboratórium geofluíd a mikrotermometrie
- Laboratórium izotopovej a organickej geochémie
- Laboratórium paleolimnológie
- Laboratórium röntgenovej fluorescenčnej spektrometrie
- Laboratórium röntgenovej mikrotomografie
- Laboratórium rtg difrakčnej analýzy materiálov
- Laboratórium vibračnej spektroskopie