Čo je to IUGS?
Medzinárodná únia geologických vied (IUGS) bola založená v roku 1961 v Paríži. Predstaviteľom IUGS je generálny tajomník. IUGS je jedna z najväčších a najaktívnejších nevládnych vedeckých organizácií na svete. IUGS podporuje štúdium globálnych geologických problémov a napomáha resp. uľahčuje medzinárodnú a interdisciplinárnu spoluprácu medzi geovedcami. Vydáva časopis Episodes. Sídlo IUGS je v Trondheime v Nórsku, lebo sekretariát má financovaný Nórskym ministerstvom obchodu a priemyslu. Redakčná rada Episodes je v Číne.
Prečo IUGS vzniklo
Keď geovedci cítili, že štvorročná perióda medzi Medzinárodnými geologickými kongresmi je už príliš dlhé obdobie pasivity v dobe neustálych zmien. Nutnosť permanentného dialógu medzi geovedcami rôznych zameraní viedlo k tomu, že IUGS sa stalo skutočne vitálnou cestou na riešenie interdisciplinárnych problémov prekračujúcich štátne hranice.
Čo robí IUGS?
IUGS je pôdou na dialóg a komunikáciu medzi rozličnými špecialistami – vedcami zaoberajúcimi sa vedami o Zemi. Toto sa deje prostredníctvom organizovania a sponzorovania medzinárodných projektov a konferencií včítane organizovania svetových geologických kongresov, tvorby publikácii, terénnych seminárov. V súčasnosti najväčšiu pozornosť venuje:
- iniciatívam vedúcim k identifikácii nových minerálnych a energetických zdrojov
- globálnym zmenám na Zemi
- geologickým rizikám
- geológii životného prostredia
Vedecké aktivity IUGS
Vedecká práca v IUGS sa organizuje prostredníctvom komisii, pracovných skupín, iniciatív a spoločných programov. Komisie založené na medzinárodnú vedeckú spoluprácu sú aktívne 8 až 12 rokov. Pracovné skupiny sú plánované a finančne podporované v období 4 rokov. Iniciatívy sú neformálne aktivity organizované výkonným výborom a nemajú časový limit. Iniciatívy môžu byť realizované aj cez pracovné skupiny. Spoločné programy majú v zásade dlhodobé trvanie. Všetky finančne podporované programy podávajú ročné správy o činnosti. V súčasnosti ide o nasledovné aktivity:
Komisie
- fosílnych palív
- geovedné vzdelávanie a technologický transfer
- geovedy pre manažment životného prostredia
- história geologických vied
- manažment a aplikácia geovedných informácii
- zloženie Zeme a jej evolúcia
- stratigrafia
- systematická petrológia
Spoločné programy
- medzinárodné geologické programy (IGC)
- vedecký komitét litosféry
- geologické aplikácie diaľkového prieskumu
- minerálne zdroje a trvalo udržateľný rozvoj
- medzinárodný geologický kongres
Pracovné skupiny
- Globálna geochemická databáza
- Tektonika a štruktúrna geológia
Iniciatívy
- Geoindikátori
- Medicínska geológia
- Medzinárodný rok planéty Zem