Meteorologické observatórium Skalnaté Pleso

Meteorologické observatórium na Skalnatom Plese

Observatórium je zamerané na sledovanie a výskum vysokohorskej klímy a prevádzkované Oddelením fyziky atmosféry v spolupráci so Slovenským hydrometeorologickým ústavom. Umiestnené je vo vysokohorskom teréne Vysokých Tatier a reprezentuje klímu južných svahov nad hranicou lesa. Observatórium je vybavené štandardnou klimatickou stanicou a doplnkovými meraniami zameranými na slnečné žiarenie a prízemný ozón.

WMO identifikačný kód stanice: 11931

Zemepisné súradnice stanice: 49° 11′ 22″ N, 20° 14′ 04″ E, nadm. výška 1778 m

Klimatické merania sú robené v svahovitom teréne, v okolí stanice je porast kosodreviny. Stanica je zaradená do siete Slovenského hydrometeorologického ústavu. Automatizované merania sú doplnené manuálnymi meraniami z dôvodu zachovania homogenity časových radov.

Klimatická stanica je vybavená senzormi na meranie nasledovných prvkov:

  • teplota vzduchu, vlhkosť vzduchu, tlak vzduchu
  • zrážky, výška snehovej pokrývky
  • smer a rýchlosť vetra
  • zložky slnečného žiarenia (globálne, difúzne, odrazené, UVB a trvanie slnečného svitu)
  • bilancia žiarenia
  • teplota pôdy
  • stav počasia a stav pôdy

Na observatóriu sú sledovaná tiež koncentrácie prízemného ozónu.

Klimatická stanica na Skalnatom Plese patrí k naším najvýznamnejším horským staniciam. Stanica pracuje od roku 1941 a údaje zo stanice sú poskytované do Čiastkového monitorovacieho systému – Meteorológia a klimatológia, ktorý je súčasťou Monitorovacieho systému životného prostredia Slovenskej republiky. Údaje sú dôležité v klimatických spracovaniach oblasti Tatier, ako napr. v Klimatickom Atlase SR a v Atlase Tatier – neživá príroda. Na observatóriu na Skalnatom Plese bola zaznamenaná doteraz vôbec najvyššia rýchlosť vetra na území SR (248 km/h).


Zodpovedný pracovník:

Ing. Svetlana Varšová, PhD.

T:052 787 9165
Pracovisko Skalnaté Pleso